close
adli-bilişim-bölümü

Bu hafta ki yazımda size okudugum bölümden bahsetmek istedim. Arkadaşlar herkesin çok merak ettigi soru Adli Bilişim Mühendisi kimdir, ne yapar, bölüm kaç yıllıktır v.s. gibi sorular. Adli Bilişim Mühendisligi 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Türkiye de tek olarak Fırat Üniversitesinde bulunan bir bölümdür.

adli-bilişim-1
adli-bilişim-1

Bölümün ne yaptığına gelirsek. Günümüzde internetin ve teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırması ve bize saymakla bitmeycek imkanlar saglaması son derece güzel bir olay. Ama bunun yanı sıra çeşitli olaylarıda beraberinde getiriyor. Örneğin, artık suçları sadece real dünyada değildir. Birisine hakaret etme, dolandırma, yasa dışı ürün temini gibi saymakla bitmeyecek suçları internetten işlemek mümkün. Bunun yanı sıra sürekli internet ve teknoloji ile iç içe olduğumuzdan diğer işlenen suçlarda vardır. Bunları aydınlatma konusunda da internet ve teknoloji ciddi faydalar sağlıyor. Sonuç olarak, internet ortamında yada real ortamda işlenmiş bir suçu aydınlatmak için gerekli bilgi ve donanıma sahip çalışan yoktu.

Bu ihtiyaç klasik olarak bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri yada sistem güvenlik uzmanları gibi kişiler ile gideriliyor. Fakat bu kişiler bir suçu aydınlatma konusunda ne kadar başarılıdır bilemiyorum ama neticede bu alan için yetişmiş yada yetiştirilmiş kişiler olmadıkları için, bu alan için yetiştirilen kişiler kadar verimli olamayacakları kesin.İşte bu noktada adli bilişim mühendisliği imdada yetişiyor. Yani bilişim suçları konusunda özel olarak yetiştirilen kişiler artık görev alacak.Bu alanda yetişen öğrenciler hem yazılım hem donanım hemde siber savunma konularında eğitim alacak. Dolayısıyla hem yazılım mühendisliği hemde bilgisayar mühendisliği mezunu kişilerin çalışma imkanlarına sahip olacagız.

Adli Bilişim Mühendisliği İş İmkanı

Mezun olanlar,kurumların ya da özel sektörde bilişim alanında faaliyet gösteren firmaların ihtiyaç
duyduğu uygulama becerisi yüksek mühendisler ve bilişim suçlarından kurumu ya da firmayı koruyacak vasıflı uzmanlar, bilişim suçları ile ilgili adli vak’alarda kanun ve yönetmeliklerin istediği biçimde deliller ve bilgiler sunabilmek olduğu için bu bölümden mezun olan kişiler, şirket veya kurumların ihtiyaçlarını
karşılayacak adli yazılım, adli donanım, kanun ve yönetmeliklerle ilgili iş çözümleri üretme ve yürütme konusunda deneyimli olacaklardır.

Hops. Bak burda ne var:  Başarının Anahtarı Başarı Hikayelerini Sizler İçin Sıraladık
adli bilişim
adli bilişim

Adli Bilişim mühendisliği bölümü uygulanabilir bir eğitim programı takip etmek suretiyle bu farklı sektör ve kuruluşlarda öğrencilerin doğrudan istihdam edilmesini hedeflemektedir. Bölümden mezun olacak Adli Bilişim mühendisleri, bilgisayar ve teknolojilerinin kullanıldığı herhangi bir endüstri dalında, yazılım, sistem ve bilgisayar ağları, bilişim suçları, yasal sorumluluklar, bilişim suçlarından korunma konularında bilgilere sahip ve istihdam edilecek kurum ya da kuruluşun belirtilen sorunlarla karşılaşmasını engelleyebilecek özelliklere sahip olacaklardır. Bu konularda ülkemizde ihtiyaç duyulan yetişmiş insan gücüne önemli katkılarda bulunabileceklerdir. Özellikle son yıllarda artan bilişim kaynakları üzerinden işlenen adli vak’alardan dolayı birçok devlet kuruluşu özel sektörden adli bilişim uzmanlığı hizmetleri satın alma yoluna gitmektedir. Bunun en büyük nedeni ülkemizde bu alanda verilen herhangi bir yüksek öğretim eğitiminin olmamasıdır.

Son olarak Adli Bilişim Mühendisliği bölümünü tercih edecek öğrenciler için Fırat Üniversitesinin hazırlamış olduğu yazıyı da aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Yazı İçin Tıklayınız
Tags : adli bilişim mühendisliğibilgisayar mühendisliğibilişim suçlarıfırat üniversitesisiber savunmasistem güvenlik uzmanıYazılım Mühendisliği
Rojbin Tekin

The author Rojbin Tekin

5 Comments

  1. Bilişim suçlarından kurumu ya da firmayı koruyacak vasıflı ve nitelikli elemanların açığı çok fazla ülkemizde. Detaylıca anlatım sağlanmış dolayısıyla kafamdaki soru işaretlerini kaldırdı.

  2. Geleceği olan bir meslek gibi duruyor aslında, klişe meslekler yerine biraz da bu tarz farklı meslekleri araştırıp yönelmek lazım…

  3. Adli ve hukuk içinde bilişim de artık devreye girdiği için bu mesleğin çıkartılması harika olmuş. Ayrıca ülkemizdeki meslek oranı da bu şekilde çözümlenmiş olacaktır. Böylece işsizlik oranının da azalacağına eminim. Yararlı makale olmuş, tebrikler..

  4. oldukça faydalı bir paylaşım olmuş bana içinde bilişim olan her iş olabilir detaylı bir araştırma yapacağım teşekkürler.

Leave a Response