close
Adobe Sensei

Adobe‘un araştırma ekibi AR (Artırılmış Gerçeklik) ve yapay zekayı kullanarak fotoğrafları daha kaliteli hale getiren bir uygulama geliştirdi. Adobe Sensei ile artık harika fotoğraflar ve özçekimler çekebileceğiz. Adobe’un bu yazılımı ile birlikte artık daha kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarabileceğiz. Önceleri fotoğraf çekmek bir ayrıcalık, bir iş veya bir sanatken şimdilerde herkesin elinde bir akıllı telefon var. Ve bu telefonlarla “tost makinesi ile çekilmiş” dediğimiz kötülükte de olsa bir kamera var. Doğal olarak artık herkes sürekli olarak fotoğraf çekiyor. Selfie (özçekim)’in 2014 yılında popülerleşmesi ile birlikte artık herkes sosyal medyada selfie paylaşır oldu. Buna bağlı olarak çekilen fotoğraflara birçok efekt uyguluyoruz. Bunları da yazılım yardımı ile yapıyoruz. İşte burada artık Adobe Sensei devreye girecek.

Adobe Sensei nedir, ne işe yarayacak?

Adobe Sensei
Adobe Sensei

Adobe çıkarttığı bu yazılım ile birlikte AR ve yapay zekayı bir araya getirerek çekilen fotoğrafı analiz ediyor. Daha sonra bu yazılım ile geliştirilen uygulamalarla birlikte fotoğraflarınızı daha kaliteli bir hale dönüştürmek mümkün hale geliyor.

Adobe tarafında “Sensei nedir?” sorusuna verilen cevap şu şekilde;

 

Adobe Sensei, birleşik yapay zeka ve makine öğrenimi çerçevesinde yüksek çözünürlüklü görüntülerden müşteri tıklatmalarına kadar trilyonlarca içerik ve veri varlığından yararlanır. Milyonlarca varlık arasında görüntü eşleştirme, belgeleri anlayıp sezme ve önemli kitle segmentlerini iyi bir şekilde hedefleme ve çok daha fazlası için tek ihtiyacınız olan Adobe Sensei.

Ne işe yarayacak sorusunu cevaplamaya aslında gerek yok çünkü cevap çok açık 🙂

Bir süredir üzerinde çalıştıkları yazılımı bir video ile birlikte sunan Adobe’un araştırma ekibinin çok konuşulacak çok etkileyici bir işe imza attıklarını söylemeden de geçmemek lazım.

Adobe Sensei
Adobe Sensei

Yukarıda da gördüğünüz gif’deki gibi 3D yüz haritalama ile fotoğraflarda “hmm böyle olmamış yeniden çekeyim” diye dertlenmenize gerek kalmayacak yazılım sayesinde artık eskiden çektiğiniz fotoğraflar ile yüzünüzün güzel çıkmayan kısmınızı düzeltebilirsiniz. Nasıl diye sorduğunuzu duyar gibiyim dostlar. Şimdi burada eski fotoğrafların analizleri yapılarak yeni çektiğiniz fotoğraf ile eşleştiriliyor. Daha sonrada beğenmediğiniz kısmı eski fotoğraflardan güzel olan hali ile değiştirebiliyorsunuz. (Ben bu olaya bayıldım açıkçası 😉 )

Hops. Bak burda ne var:  MasterCard Parmak İzi Tarayıcısı Kullanan Kredi Kartını Kullanıma Sundu

Bir grafik tasarımcı olduğunuzu varsayalım ki ben biraz bu işlerden anlıyorum. 🙂 Bu yazılım grafikerler için efsane ötesi bir şey çünkü bazen bir fotoğraf yada bir resimdeki her hangi bir objeyi yok etmek istiyorsunuz ama objenin bulunduğu alandan kaldırıldıktan sonra gerçeklikten uzaklaşmamış bir şekilde, bozumamış halde olması gerekiyor. Bunun için çok uğraşılıyor. Bu yazılım yapay zeka ve AR teknolojilerini kullanarak hem bir objeyi gerçekten orda yokmuş gibi silebilir hem de oraya gerçekten ordaymış gibi yeni objeler ekleyebilir.

Ayrıca yazılım sayesinde internet üzerindeki milyonlarca fotoğraf da yapay zeka ile birlikte yazılıma referans olşturuyor. Bu sayede fotoğrafların nasıl çekildiğini, nasıl olması gerektiğini anlıyor ve alan derinliği gibi profesyonel makinelerin yapabildiği şeyleri daha az donanım ve üstün yazılımla deyim yerindeyse şak diye yapıyor.

Yazılım henüz piyasaya çıkmış değil ancak her zaman olduğu gibi en taze bilgi burda 😉 Anında sizlerle paylaşıyor olacağız. Ayrıca yazılım hakkındaki düşüncelerinizi de yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Adobe

Tags : Adobe SenseiAdobe Sensei bilgiAdobe Sensei bilgisiÖzçekimselfieYazılım
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

7 Comments

  1. Adobe’nin her zamanki gibi tasarım programları günümüz mecraasının Selfie olayını da kapsamış. Adobe Sensei eminim ki Selfie hakkında yeni bilgilere yol açtıracak. Güzel bilgi derlemesi olmuş teşekkürler.

  2. yapay zeka ile fotoğrafları analiz etmesi çok iyi olmuş. teknoloji her gün gelişiyor, adobe’nin bu uygulaması zaten bu durumu kanıtlıyor.

  3. Adobe’un herşeyi kaliteli genellikle Lightroom ve Photoshop’u kullanıyorum ama artık Sensei’de hayatımızda.

  4. teknolojide çığır açılyor. 10 yıl önce kimsenin hayal edemediği şeyler artık yapılır hale geldi.
    Bakalım daha neler çıkacak 🙂

  5. Adobe bir yere el atıyorsa orası kalite kokuyordur, bunda da başarılı olacaklarından şüphem yok açıkçası.

Leave a Response