close
Teknoloji

Amerikanın Yeni Anti-Drone Oyuncağı “Dronebuster”

DroneBuster

Amerikan Ordusunun Anti-Drone cephaneliğindeki en yeni araç olan ve  5 kiloluk bir radar tabancası benzeyen “Dronebuster” operasyon üslerinden uzakta devriye gezerken normal dronelara takılarak kullanılabilecek.

Amerikan Ordusu, bu ay 50 cihaz satın aldı ve Ohio, Oregon merkezli startup şirketi Radio Hill Technologies’in pazarlama başkan yardımcısı Clay Wild’a göre araç önümüzdeki haftalarda orduya teslim edilecek.

Cihazın fiyatı 30 bin dolardan başlıyor ve kullanılan aksesuarlara göre de fiyat aralığı değişiyor. 5 tane özel anten kullanılan cihazda ek olarak batarya gücü %10’nun altındayken sinyal bozabilmek için “teknik jenaratör” kullanılıyor. Wild, kullanılan güç tasarruf yöntemleri sayesinde diğer rakip cihazlardan daha fazla enerji tasarrufu sağladığını da aktardı.

Ordunun hızlı dağıtım birim direktörü olan Alb. Lanier Ward cihazın tartışılmayacak özelliklerinin bulunduğunu ve düşman uçaklarına karşı hava mücadele sistemlerinde kullanılan aletlerin bir parçası olduğunu söyledi. Ayrıca Ward, cihazın üç ana özelliğinin anti-UAS misyonu ile geliştirildiğini belirtti.

DroneBuster
DroneBuster

Geçtiğimiz yıl birimin başına geçen Albay birimin mümkün olduğunca çabuk bir şekilde ürün almayı amaçladıklarını söyledi. Görevlerinin ordu gereksinimlerini ortalama 140 günde teslim etmek olduğunu belirtiyor. Bu sürecin geleneksel tedarik yöntemlerinin yerine geçmediğini belirten Ward. Bu yöntemin ordunun uzun dönemde doktrinlerini sürdürebilmesi ve gereksinimleri karşılaması için uygulandığını kendilerinin orduya zaman satın aldıklarını da sözlerine ekledi.

Hops. Bak burda ne var:  NASA Canlı Yayını Uzaydan Paylaşacak!

Albay Ward donanımı 0 ila 2 yıllık pencereden gördüklerini ve uzun süre kullanılmayan bir donanımın hala özelliklerini koruyup korumadığına baktıklarını söyledi. Ayrıca Albay Ward bazı öğelerin tek seferde satın alınabilir olduğunu belirtti. Diğerlerinin ise uzun vadeli görevler için kullanılan yükseltilmiş donanım haline getirilebileceğini aktardı.

Drone Kabusu “Dronebuster”

Hızlı Donanma Gücü, “Dronebuster”ı satın aldığında, çok sayıda ordu teşkilatı bu ayın başında diğer silahların yanı sıra yüksek enerjili lazerlerin etkisiz hale getirilmesi veya yok edilmesi için inceledikleri yıllık Manevra Yangınları Entegre Deneyi için Oklahomada bulunan Fort Sill’e bağlandı. Dronelar Askeri Haber Servisine göre, müfreze ve şirket düzeyindeki “ortak hava alanı” için ve askeri malzeme tedarik etmek için de kullanılıyor.

Bu versiyonun “Dronebuster” ın 3. Versiyonu olduğunu söyleyen üretici firma ilk versiyonlarının Amerikan Hava Savunma  güçlerine satıldığını açıkladı. Yeni versiyonlarının ise NATO ülkelerine satıldığını belirttiler. Hangi ülkeler olduğunu söylenmedi.

Kaynak: ArmyTimes

Tags : AmerikaAmerikan OrdusuDrone AvcısıDroneBusterOrdu

11 Comments

 1. Dronelar çok eğlenceli güzel şeyler olsa da kötü niyetli kişiler görüntü toplamak için kullanabiliyor. Sanırım bu ürün yetkisiz dolaşan droneları düşürmek için kullanılacacak. Savunma ve gizlilik için önemli olduğunu düşünüyorum.

  1. ülkemizde de özellikle terörist unsurlar tarafından da kullanılıyor dronelar rahat hareket etmelerini kısıtlayacak bir ürün bizde aselsan bu konuda çalışmalar yapıyor diye biliyorum

 2. Makaleyi görünce bir zamanlar balkona kaçan topu patlatan teyzeler aklıma geldi.Şimdi de bahçesinin üzerinde gezen Drone’ları avlayacaklar hahah.

 3. Droneları kontrol altına almak için ne kadar yazılım yazılıyorsa bu yazılımları kırmak için de bir çok yazılım üretiliyor. Sonuç olarak savaşlarda kullanıldığını varsayarsak bu tarz atak-defans mevzuları oldukça önemli olacaktır.

 4. ne zaman ki, beyinlerimize sahip çıkarız, bu tip silahlar ülkemizde de üretilir.
  çok şükür son yıllarda, beyin göçünün önüne geçilmeye başlandı

 5. Drone sektörü her geçen gün geniş kitleye yayılıyor, askeri alana girmesinden de bunu anlıyoruz

 6. Ne kadar Dronebuster’in icat edilmesi iyi birşey olsa da bizim de kendimize özgü birçok tabancamız var. Bir videoda görmüştüm. Anti-drone tabancamız mevcut. Onlar geç kalmış dronebuster ‘a.

 7. Oldukça faydalı bir teknolojik gelişme olmuş paylaşımınızlada bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Leave a Response