close
Başarı Anahtarı

Dünya Liderlerinin Sizi Aydınlatacak Başarı Hikayeleri;

İçinde bulunduğumuz zamanda eğer başarıyı yakalamak istiyorsanız önce dünya liderlerinin başarı hikayelerine bakmalısınız. İşte bu noktada biz de kendimiz için ilham alabileceğimiz bir kaç başarı hikayesini sizler için sıraladık.

Soichiro Honda'nın Başarı Hikayesi
Soichiro Honda’nın Başarı Hikayesi

Soichiro Honda:

Soichiro Honda, bildiğiniz üzere dünyaca ünlü Honda firmasının kurucusu. Honda’nın hikayesi, Toyota firmasında iş görüşmesine gitmesiyle başlıyor. Bu firma, Honda’ya iş için uygun olmadığını söyleyerek onu geri çeviriyor. Honda ise vazgeçmiyor ve Toyota ile rekabete girecek kendi firmasını kurmaya karar veriyor ve böylece Honda doğuyor. Bu hikayeden öğrenilecek bir şey var ise o da asla vazgeçmemektir!

Stephen King'in Başarı Hikayesi
Stephen King’in Başarı Hikayesi

Stephen King:

Birçok kimse, ünlü yazar Stephen King’i bilir ancak çok az insan hayat hikayesini duymuştur. Stephen’in ilk romanı neredeyse her basımevinden geri çevrildi ve o da romanını çöpe attı. Karısı ise romanı çöpten alarak, ona yeniden başvurması konusunda ısrar etti ve tekrar tekrar yapılan başvurular sonrasında da bizim bildiğimiz Stephen King haline geldi. Bu ilham verici başarı hikayesinden öğreneceğiniz en önemli ders, eğer siz kendinize inanıyorsanız, ret edilmenin bir anlamı olamaz!

Thomas Edison'un Başarı Hikayesi
Thomas Edison’un Başarı Hikayesi

Thomas Edison:

Thomas’ın başarı hikayesi, başarısızlığı tecrübe etmiş herhangi birini motive edebilecek hikayelerden biridir. Thomas lambayı icat etmeden evvel 999 kez başarısızlığa uğramış, ancak 1000. girişiminde başarılı olmuştur. İnsanlar ona, her seferinde çuvalladığın halde nasıl hala devam edebildiğini sorduklarında Thomas onlara; buluşunun çalışmadığı her seferinde kendisine, bir lambanın nasıl icat edilemeyeceğini bulduğunu söylemiş. Gördüğünüz üzere, başarısızlık birden fazla sefer karşınıza çıksa da vazgeçmeyerek başarıya ulaşmanın öyküsü Thomas Edison tarafından oldukça güzel yazılmış.

Oprah Winfrey'in Başarı Hikayesi
Oprah Winfrey’in Başarı Hikayesi

Oprah Winfrey:

Oprah son zamanların en ünlü TV Show yıldızı ve gezegendeki en zengin kadınlardan da biri ancak bu onun hikayesinin başlangıcı değil elbette. Oprah’ın daha önceki yaşamında işinden kovulduğunu ve Televizyon için uygun olmadığının söylendiğini biliyor muydunuz?

Hops. Bak burda ne var:  Instagram Windows 10 PC ve Tabletlerde Yerini Aldı
Jim Rohn'un Başarı Hikayesi
Jim Rohn’un Başarı Hikayesi

Jim Rohn:

Amerikalı girişimci, yazar ve filozof. (d.1930 – ö.2009) 1985’te ulusal konuşmacı ödülü almıştır ve neredeyse tüm dillere çevrilmiş olan 17 kitabı bulunmakta. 18 ay boyunca pulmoner fibrozis denen akciğer hastalığı ile boğuştuktan sonra 5 aralık 2009’da hayata veda etmiştir.

“yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz”
“kolayını değil, daha iyisini dile”
“okyanustan su almaya giderken yanına kaşık değil, hiç değilse kova al bari. çocuklar gülmesin.”
“etkili iletişim; % 20 ne bildiğin, % 80 bildiğin için hissettiklerindir”
“başarısızlık basitçe, her gün tekrarlanan birkaç tercih hatası ile oluşur”

” formal eğitim, sana bir yasam sunar; kendi kendini eğitmek ise seni servet sahibi yapar.”

“ya rüyalarınızı(hayallerinizi) değiştirmeli ya da yeteneklerinizi artırmalısınız.”

“bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa, yerini değiştir. ağaç değilsin.”

Albert Einstein'ın Başarı Hikayesi
Albert Einstein’ın Başarı Hikayesi

Albert Einstein:

“Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşında iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşındayken tanıştığım Öklid geometrisi.”

Konuşmaya geç başlaması ve bakıcının Albert’ın her cümleyi iki kere kurarak konuştuğunu gördükten sonra ona “salak” damgasını yapıştırmış olması yüzünden içine kapanık bir çocuk haline gelmesi ailesini endişelendirmiştir. Ama ilerleyen yıllarda endişelerinin gereksizliği anlaşıldı. Giderek artan merakı ve hayal gücünün zenginliği Einstein’ı bilime yöneltmiştir. Okulu hiçbir zaman sevemedi. Gerçekten de, genç Einstein’ın ileride ortaya çıkacak dehasının temelleri, kendisinin de sonradan belirttiği gibi, okulda değil başka yerlerde atılmıştır.

Einstein “En İyi Doktor” ödülünü alırken şunları söylüyor:“Ben atomu insanlığa hizmet etmek için buldum. Onlar bomba yapıp birbirlerini yok ettiler.”

Bill Gates'in Başarı Hikayesi
Bill Gates’in Başarı Hikayesi

Bill Gates:

Microsof’un kurucusu olan Bill Gates, bu günlerde iş hayatındaki yaşayan en ilham verici liderlerden biri ancak, onun grafiksel kullanıcı ara yüzü ve faresi olan bir bilgisayar yaratmaya dair fikrini, başka bir firmaya sunduğu zaman reddedildiğini biliyor muydunuz? Hatta bazı insanlar şöyle söylüyor, projenin olduğu kağıtları işverenler suratına fırlatmışlar ve böylece o Bill Gates olmuş.

Hops. Bak burda ne var:  Yeni Dizi Fi(DANGER HİGH VOLTAGE)
Howard Schultz'un Başarı Hikayesi
Howard Schultz’un Başarı Hikayesi

Howard Schultz:

Film yapımcılarına ilham veren hayat hikayesi ile Starbucks’ı bugünkü haline getiren Howard Schultz, pazarlamacılıktan dev bir kahve markasının yaratıcılığına transfer olmuş. Bunu yaparken de inadından ve muhteşem vizyonundan başka kimse yanında yer almamıştır. Schultz, tutmaz denen fikrini, çalışanların tutkusu ve kaliteli ürün prensibi ile hayata geçirerek dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks’ı yaratmış.

Fakir bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Schultz, okul masraflarını çalışarak ve hatta kanını satarak karşılamıştır. Brooklyn‘de başlayan hayatı, Seattle’de değişiyor. Futbol bursu ile Michagan Üniversitesi‘ne giren Howard, oldukça zorlu koşullarda 1975 yılında mezun oluyor. Ardından New York’ta Xerox isimli şirkette satış temsilciliği yaparak pazarlamacılık deneyimini artırıyor. Ardından mutfak gereçleri pazarlayan İsveçli Hammerplast şirketine geçiyor. Bu şirkete geçişiyle birlikte kahve tutkusu ve Starbucks hayatına giriyor.

Kaynak: Yeni İş Fikirleri

Tags : Albert Einstein'ın Başarı HikayesiBaşarıBaşarı HikayesiBaşarı ÖyküsüBill Gates'in Başarı HikayesiHondaHoward Schultz'un Başarı HikayesiJim Rohn'un Başarı HikayesiMicrosoftOprah Winfrey'in Başarı HikayesiSoichiro Honda’nın Başarı HikayesiStarbucksStephen King'in Başarı HikayesiThomas Edison'un Başarı Hikayesi
Gizem Özeroğlu

The author Gizem Özeroğlu

Merhaba; Adım Gizem Özeroğlu. 17 Aralık 1995 yılında Tokat/Merkez'de doğdum. Fırat Üniversitesi' nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum.

Leave a Response