close
en iyi 10 dizi

Gelmiş Geçmiş En İyi Amerikan Dizi’leri Kitaba Alındı

Televizyon gurmeleri Alan Sepinwall ve Matt Zoller yayınladıkları yeni kitapta ‘TV(The Book)‘ bu güne kadar olan 100 Amerikan hikayesini değerlendirdi. 6 kategoride incelenen hikayeler, şu kategorilerde incelendi; yenilikçi yaklaşım,etki altında bırakma, süreklilik, performans, hikaye anlatımı ve yüksek noktası gibi kategorilerle puanlandı. Bu değerlendirmenin sonunda en iyi 10 dizi’yi sizler için düzenledik.

10. All in The Family CBS, 1971-1979

All in The Family
All in The Family

All in The Family dizisi tutucu, orta halli bir aileyi analatan bir diziydi. Bu dizi Amerika da ırkçılık, kadın özgürlüğü, din, Vietnam savaşı ve meme kanserini konu alan bir yapım olmuştur ve ilgi çekmiştir.

9. Deadwood HBO, 2004-2006

Deadwood
Deadwood

Deadwood hem gerçek tarihi bilgiler hemde hayali unsurları taşıyan bir senaryosu vardı. Dizi 3 sezon 36 bölümden oluşmaktadır. 1970’li yılların Güney Dokata’nın Deadwood kentinde geçen dizinin senaryosu çok sevilmişti.

8. I love Lucy CBS, 1951-1957

I love lucy
I love lucy

Küçük bir stüdyoda çekilmiş olan dizi New York‘da bir apartman dairesinde yaşayan Lucy ve şarkıcı eşi Ricky Ricardo‘yu anlatıyor. Bu dizini ilk çekilen dizi olma özelliğinden dolayı 5 tane Emmy ödülü alma başarısı göstermiştir. Dizinin, diziyle bütünleşen oyuncuları ise Lucille Ball, Desi Arnaz, Vivian Vance ve William Frawley’dir.

7. Seinfeld NBC, 1989-1998

seinfeld
seinfeld

Hiçbir konuyu ele almıyor denilen bir dizi kuşağı olan Seinfeld Manhattan‘da bir grup arkadaşın hikayesini anlatıyordu. 9 sezon insanları ekran başına toplayan, heyecanla bir diğer bölümü beklenilen Seinfeld dizisi en iyi dizilerin sıralamasında ön sıralarda yer alıyor.

6. Mad Men AMC, 2007-2015

Mad men
Mad men

Mad Men, reklam sektörünü el alan bir senaryosu vardı. Dizinin senaryosu 1960 yılların reklam sektörünü anlatıyorken, dizinin geçtiği mekan ise Medison Caddesi üzerindeki Sterling Cooper Reklam Ajansında geçiyor. Mad Men dizisi oyuncuların oynadığı güzel oyunculuk ve tarihsel konuda güzel anlatımıyla çok sevilmiş ve ilgi görmüştür.

Hops. Bak burda ne var:  Online Terapi Merkezi psikologofisi.com

5. Breaking Bad AMC, 2008-2013

breaking bad
breaking bad

Breaking Bad, senaryosu New Mexico‘da geçen bir lise kimya öğretmenin ölmeden önce ailesin geçindirecek parasal duruma yakalamaya çalışan bir adamı anlatıyor. Para kazanmak için ise senaryoda metanfetamin üreterek suç dünyasıyla tanışıyor. Sağlam bir senaryoyla izleyici karşısına çıkan dizi iyi bir izleyici yakaladı.

4. Cheers NBC, 1982-1993

cheers
cheers

Cheers, bir Amerikan sitkom komedisi sayılabilecek ve 11 sezon süren bir dizidir. Birçok en iyi dizi sıralamasına giren Cheers aslında ilk sezonunda kötü başlangıç yapmış. Ama ilk sezondan sonra izleyicileri ekran başına toplamayı başaran iyi bir çalışma olmuştur.

3. The Wire HBO, 2002-2008

the wire
the wire

Maryland ve Baltimore kentinde oluşan farklı bir kurumu senaryosunda anlatan bu dizi her sezon bir önceki sezonun üstüne koyarak karakterleri geliştirmiş bir şekilde karşımızı çıkmıştır. The Wire Maryland ve Baltimore kentindeki yasa dışı uyuşturucu işlerini, şehir hükümetini, bürokrasi, liman işlerini, yazılı basının kirli yöntemlerin ve politikayı izleyiciye o kadar iyi aktarıyordu ki bu denli sevildi ve en iyi diziler arasına girdi.

2. The Sopranos HBO, 1999-2007

the sopranos
the sopranos

The Soprano, senaryosunu İtalyan mafya karakterinde ki Tony Soprano‘nun hayatını ele alıyor. Dizi 86 bölümü 6 sezonda seyirci karşısına geçirmiştir. The Soprano dizisi o kadar çok beğenilmişti ki dizi senaryosu üzerine birçok kitap yazılmış ve bir oyuna konu olmuştur. The Soprano bir taraftan da 21 Emmy ve 5 Altın Küre ödülü alma başarısı göstermiştir.

1. The Simpsons FOX, 1989-günümüz

the simpsons
the simpsons

1989 yılında başlayan senaristi Matt Greoning olan bu dizide senarist kendi sorunlu ailesi anlatıyor. Bu güne kadar devam eden dizi 599 bölüm yayınlamış ve Eylül 2016’da 28. sezonuyla seyircilerin karşısına çıkmıştır. The Simpsons yıllarca bir çok ödül almıştır ve bu ödüller 31 Emmy, 30 Annie ve 1 Peabock‘dan oluşmaktadır. The Simpsons ailesi ne kadar sorunlu olursa olsun bize bir aile olmayı ve birbirimizi sevmeyi güldürerek anlatmıştır.

Hops. Bak burda ne var:  Wikipedia'ya Zahmetsiz Erişmek Mümkün

Kaynak: The Guardian

Tags : Alan SepinwallAll in The FamilyAltın KüreBreaking BadCheersDeadwoodEmmyMad MenManhattanMarylandMatt GreoningMatt ZollermetanfetaminNew Mexiconew yorkPeabockSeinfeldsitkom komedisiSterling CooperThe SimpsonsThe SopranoThe WireTony SopranoTV(The Book)
Yunus Emre Macan

The author Yunus Emre Macan

Leave a Response