close
DJI SPARK

DJI, Mavic Pro’dan daha küçük dronu duyurmak üzere. DJI Spark olarak lanse edilen küçük DJI drone’nunun fotoğrafları henüz resmi bir duyuru olmamasına rağmen birkaç bölgede patlak verdi.

DJI Spark sızdırıldı (Mavic Pro’nun minik kardeşi)

Şöyle başlayalım, Mavic’in kollarını açtığımızda spark daha küçük görünüyor. Spark’ın katlanır bir yapıda olduğunu fotoğraflardan söylemek biraz mantıksız duruyor. Spark’ın sabit kanatlarının olduğunu daha net olarak söyleyebiliriz sanırım. Mavic’e benzer fırçasız bir motor yapısı bulunurken daha küçük olduğunu söylemekte mümkün. Drone’un alt kısmında konumlara yardımcı olması için sensorler varmış gibi gözüküyor. Spark’ın ön kısmında kameranın olduğu bölümde engellerden kaçınma yeteneği için sensörler bulunuyor bu sensörleri gizlemek için de bir panel olduğu söylenebilir.

Kamera, Mavic’in üzerindekinden farklı bir gimbal’ın üzerine monte edilmiş gibi görünüyor. Spark’da kamera sadece yukarı-aşağı eğilebilir durumda olabilir. Yani kameranın yan tarafları görebilmesi için döndürülmesi gerekiyor olabilir.

Drone forumları Spark’ın amaçlanan pazarı hakkında spekülasyonlar yapıyorlar. Ve bazıları bu drone’un selfie drone’u veya yarış drone’u olarak pazara gireceğini düşünüyorlar. Her ikisi de mümkün görünüyor. DJI, Phantom 4 ve Mavic Pro’da zaten etkileyici hareket denetleyicilerine sahip. Bu denetleyicileri Spark’a da dahil ederseniz bu Spark’ı harika bir selfie drone haline getirebilir. Ve küçültülmüş haliyle her iki iş içinde işe yarar bir drone olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer bir spekülasyon ise Spark’ın DJI’ın FPV gözlüğü ile uyumlu olacağını tahmin ediyorlar -ki bu da yarış drone’ları için biraz şart gibi duruyor.

DJI SPARK
DJI SPARK

Phantom’tan başlayarak DJI, farklı fiyatlarla farklı kitlelere hitap etmek için tüketiciler için drone yelpazesi hattını hızla genişletti. Inspire 1, profesyonel tüketicilere daha fazla kontrol ve yetenek verirken, Phantom 4, boyut, kamera kalitesi ve menzili arasında hoş bir denge oluşturuyor. Mavic Pro, ilk yayınlandığında DJI’ın en küçük silahıydı, ancak hala Phantom 4’ün yeteneklerinin çoğunu karşılayamıyor. Son olarak Spark, daha düşük bir fiyat noktasında satışa sunulacak ancak DJI, Mavic Pro’da 1000 doların düşürmeye pek istekli değil.

Hops. Bak burda ne var:  Siber Saldırılardaki Para Miktarı Korkutucu Noktada

Kaynak: TechCrunch  by 

Tags : DJI SparkDJI Spark İncelemeDJI Spark nedir?What is DJI Spark
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

2 Comments

  1. Ben Drone hastası birisi olarak DJI Mavic Pro almayı düşünürken adamlar bir küçük kardeşini üretmeye başlamışlar.. Hiç hayret etmedim. Teknoloji daha ağzımızdan ürünün adı çıkar çıkmaz gelişiyor ve ben bu durumdan çok memnunum. Djı Spark modelini detaylıca incelemeye başladım. Bu güzel bilgi için çok teşekkür ederim, elinize sağlık.

  2. DJI, drone sektöründe gayet iyi bir yere sahip olan bir firma. Bu tarz ürünlerde fiyat açısından biraz daha alt segmentte ürün üretebilirlerse tadından yenmez doğrusu 🙂

Leave a Response