close
kara delikler

Japon Uydusu Kara Delik İncelemesinde

Uzay bilimi ile uğraşan bilim insanları kara delik hakkında ne kadar çok araştırma yaptılarsa bile daha ellerindeki bilgiler kısıtlı. Ama çıplak gözle bakılamayan kara delikler hakkında bilgi toplamak için çevresindeki yıldızları incelemeyi planlanıyor. Kara deliklerin yıldızlar üzerinde yaptığı etkiler sayesinde kara delikler hakkında bilgi toplanabileceği düşünülüyor.

Kara delik etrafında ki yıldızları incelemek için de Japon Uzay Dairesi şubat ayında Astro-H uzaya fırlattı.

astro-h kara deliklerin
astro-h kara deliklerin

Devre Dışı Kalmadan Persaus Hakkında Bilgi Verdi!

Japon yapımı Astro-H bir ay boyunca yörüngede kaldı. Bir ay sonunda parçalanan uydu devre dışı kalmadan Dünya’dan 240 milyon ışık yılı uzakta olan Persaus kümesi hakkında veriler toplamayı başarmış.

Uyduda bulunan elektromanyetik ışın ölçer spektrometresi, Persaus kümesinin merkezinde ki aşırı sıcak gazların akışının beklendiğinden yavaş olduğu tespit edilmiş. Gaz akışının yavaş olması kara deliklerin yaptığı enerjiyi ölçmek için hassas hesap yapmaya yarıyor.

perseus
perseus

Astrofizikçi olan bilim insanı Brian McNamara bir konuşmasında şunları söylüyor:”Bu da dev kara deliklerin gazlara ne kadar enerji pompaladığı hakkında hassas hesaplamalar yapmamıza olanak tanıyor. Böylece galaksilerin nasıl bir evrimden geçtiğini yıldız ve gazların tıpkı yağmur gibi soğuyup kozmik zaman içinde nasıl değiştiğini daha iyi anlayacağız”

Galaksi Oluşumlarında ve Evrimleşme Sürecinde Kara Deliklerin Etkisi Var Mı?

Kara deliklerin oluşturduğu büyük enerji yeni yıldızlar oluşturuyor. Galaksilerin ne kadar hızla büyüdüğünü galaksinin tam ortasında ki devasa büyüklükteki kara delik belirliyor.

galaksi
galaksi

Bilim insanları maddenin dördüncü hali olarak söylenen sıcak plazmayı yani galaksiler etrafında ki gazları da inceliyor. McNamara plazmayı atmosferimizde oluşan yoğunlaşmamış yağmur gibi ve daha yıldız ve gezegen haline gelmemiş gazlar olarak tanımlanıyor ve şöyle devam ediyor:”Plazma evrenin geleceğidir. Hem mevcut hem de gelecekte oluşacak galaksilere ne olacağını öğrenmeye çalışıyoruz.”

Hops. Bak burda ne var:  Bugüne Kadar Yayınlanan En İyi 10 Dizi!
Tags : Astro-HBrian McNamaraelektromanyetikgalaksiJapon Uzay Dairesikara delikPersausplazmaspektrometresiyıldız
Yunus Emre Macan

The author Yunus Emre Macan

Leave a Response