close
Google Facebook Trans-Pasifik Kablosu

Google ve Facebook Los Angeles ile Hong Kong’u bağlayan saniyede 120 terabitlik bir denizaltı kablosu kurmak için ekip oluşturuyorlar. İki şirket de Pasific Light Data Communication(Deniz-Altı oyununa nispeten yeni , China Soft Power Technology’nin  tamamına sahip olduğu bağlı bir ortaklığı) ile çalışıyor.

Yeni 12800 km kablo tam kapasitede olur olmaz, şimdiye dek en yüksek kapasiteli trans-Pasifik kablosu olacak. Şimdiye kadar bu rekor Google’ın da hissesinin olduğu FASTER kablo tarafından tutuluyordu.

Geçen sene ilk geç açıklandığında (Google ve Facebook’un isimleri projeye eklenmeden önce) Pasific Light Caple Network’un inşası 400 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyordu. Kabloda beş fiber çifti bulunacak. Bu çiftlerden tek biri band genişliğinin 24 Tbps’ini sağlayabilecek.

Google bana kablo yapmaya katılan bütün tarafların o kabloda kendilerine ait kısımları olacağını ve şirketin kendi özel trafiğini tutacak/sürdürecek kendi fiber çiftinin olacağını söylüyor.

Bu kablo Google’ın hissesinin olduğu altıncı denizaltı kablosu olacak (diğerleri Unity, SJC, FASTER,MONET ve Tannat).

pasted-image-0-2

Google ve Facebook ortaklığı

Google’ın bu tür projede Facebook ile ortak olması alışılmadık görünebilirken, denizaltı kabloları sık sık bu tür ortaklıklar meydana getiriyor. Facebook ve Microsoft geçenlerde bir trans-Atlantik kablosu yapmak/kurmak için ekip oluşturdular, örneğin , 160 Tbps’de bile Pasific Light kablosundan daha hızlıdır.

Amazon da kendi denizaltı kablosu için yatırım yapmaya başlıyor, ama şimdiye kadar böyle işler yapmak için diğer endüstri devleriyle ortaklık yapmadı.

Google’ın belirlediği gibi, yeni kablo APAC bölgesindeki müşterilerine daha düşük gecikme ve daha büyük band genişliği kazandıracak. Aynısı tabi ki Facebook müşterileri için de söylenebilir.

Kaynak: TechCrunch

Hops. Bak burda ne var:  Good Weather Uygulamasıyla Bilgiler Ele Geçiriliyor
Tags : APACfacebookFASTERgoogleMONETSJCTamnatTrans-Pasifik KablosuUnity
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

Leave a Response