close
panoramio-by-google

Google‘ın fotoğraf paylaşılan Panoramio projesinin ilgi görmemesi sebebiyle sonu geldi. Şirketin bu kararı bir diğer yandan siteden yararlanan kullanıcıları da üzmüş oldu.

Panoramio’ya “Panoramio is Closing” yazıldı

Geçtiğimiz günlerde Panoramio‘nun sitesinde yer alan “Panoramio is closing”  (“Panoramio kapanıyor.”) ibaresi ve kapanış tarihi olarakta  4 Kasım 2016‘da kapanıyor olması platformu kullananları bir hayli üzdü ve kızdırdı.  7 Ekim’i 8 Ekim’e bağlayan gece Panoramio kullanıcılarına attığı uyarı e-postası ile 4 Kasım 2016 itibariyle Panoramio’ya fotoğraf eklemenin mümkün olmayacağını ancak fotoğraf arşivinin bir yıl süreyle saklanacağını, bir yıldan sonra ise tamamen silineceğini iletti. E-postada kısa bir yönerge yayınlayan Google, Panoramio ile Google+ hesaplarını birleştiren kullanıcıların fotoğraflarını zip arşivi olarak tam çözünürlükte indirebileceğini belirtti.

Bir diğer bakımdan Panoramio’nun ismini duymayanların çoğu da bu hizmetten yararlanıyordu fakat farkında değillerdi. Durumu şöyle açıklayalım; Panoramio’nun mekan bazlı daha doğrusu konum bazlı fotoğraflarını Maps üzerinde kullanılıyor ve kullanıcılara aradıkları bölgenin fotoğraflarını gösteriyordu.

google panoramio
google panoramio

Google, daha önce de kapatılmaya çalıştı

2004 yılında satın alınan Picasa ve 2007 yılında satın alınan Panoramio‘nun birleştirilerek Google Fotoğrafların öne çıkarılması da bu kapatılmanın en temel sebeplerinden biri olarak görülüyor. Ayrıca 2014 yılında Google hizmeti kapatmaya çalıştı. Fakat o zaman kullanıcıların şirkete dilekçe vermesi sebebiyle hizmet kapatılması gündemden düşmüştü.

Panoramio Nedir?

Panoramio, bir fotoğraf paylaşım sitesi, web servisi ve çevrimiçi topluluk platformudur. Aynı zamanda ilk web 2.0 uygulamarından biridir. Fotoğraf paylaşımında bu kadar gözde olması ve yaygın kullanılmasının nedenlerinden biri, sitedeki fotoğrafların Google Earth’de eş zamanlı olarak yayınlanmasıdır. Yenilikçi çevrimiçi topluluk araçları fotoğrafları etiketlemeye ve sınıflara ayırmaya yardımcı olur. İki milyardan fazla fotoğraf barındırır.

Ücretsiz üye olan kullanıcıların 2 GB fotoğraf gönderme sınırı vardır. Buradaki fotoğraflar, fotoğrafın sahibinin seçimine göre, tüm hakları fotoğrafın sahibinde kalacak şekilde yayımlanabilir. Kullanıcılarına mail göndererek 4 Kasım’dan itibaren hizmetlerini durduracağını açıklamıştır. Vikipedi

Hops. Bak burda ne var:  Google ve Facebook'dan Hızlı Bir Yeni Teknoloji
Tags : FotoğraflargoogleGoogle Hizmet KapatmaHizmet KapatmaMapsPanoramioPicasa
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

Leave a Response