close
Internet Yasakları Türkiye’ye 35 Milyon Dolar Kaybettirdi

Dünya artık internete bağlı yaşıyor ve internet yasakları da ülkelerin internet sektörüne ekonomik zararlar veriyor. 1 Temmuz 2015 ve 30 Haziran 2016 arasındaki internet kesintilerinin ekonomik zararlarını araştıran Brooking Enstitüsü‘nün hesaplarına göre dünya 24.4 milyon dolar zarar ederken Türkiye’de bu ekonomik zarardan payını aldı. Bu internet kesintilerinden ülkemiz 35 milyon dolarlık bir ekonomik zarar ile karşılaştı.

erişim-yasaklari
erişim-yasaklari

 Türkiye’de ki Internet Yasakları

Türkiye’de ki internet erişimi engeli ve sosyal ağların bazı dönemler yasaklanması ülkemizin internet sektöründe ekonomik zarar görmesine neden oldu. Ülkemizde öncelikle bombalı saldırıdan sonra sosyal ağ platformların yasaklanması ve internet sağlayıcıların interneti yavaşlatması artık rutin hale gelmiş durumda.

sosyal-ag
sosyal-ag

Tabi ki bu gibi yasaklar bu sektörde ülkemizin ekonomik zaralar vermektedir. Bu ekonomik zarar oluşma sebebi ise öncelikle internetin yavaşlatılması gibi durumlarda e-ticaret sitelerinin satış yapmakta zorlanıyor olması bir diğer taraftan da dijital ürünler ve hizmetleri kullanılamıyor olmasıdır.

Brooking Enstitüsü Internet Yasaklarının Zararlarını Araştırdı

Enstitünün araştırmacılarından biri olan Darrell M. West kesintilerin zararlarını araştırmak için internet ekonomisinin o ülkedeki kazanç yerini ve milli gelirin ne kadarına etki ettiğini incelemeye aldı.

internet-erisimi
internet-erisimi

Bu araştırmalar 1 Temmuz 2015 ile 30 Haziran 2016 arasında yapıldı. Araştırmalar 19 ülkede gerçekleşti ve 753 gün internet kesintisi yaşanmıştır. Darrell M. West’in bu araştırmalarından sonra raporun da dünyanın bu internet kesintilerinden 24.4 milyon dolar kaybetti. Türkiye’de bu araştırılan ülkeler arasında yer aldı. Ülkemizde ki araştırma süresinde 3 kesinti yaşandı. Bu kesintiler ülkemizde gün olarak hesaplandığında ortalama 2.75 gün olarak kayıtlara alındı.

Türkiye’de ki bu kesintiler sonucu internet sektörümüzde yaşanan zarar ise 35 milyon dolar olarak hesaplandı.

Hops. Bak burda ne var:  Google'dan Bir Hizemete Daha Güle Güle Dedi
Tags : Brooking EnstitüsüDarrell M. Westerişimi engeliinternetSosyal Ağ
Yunus Emre Macan

The author Yunus Emre Macan

Leave a Response