close
Kpss Memur Atamaları Durduruldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu KPSS ile memur alımı durduruldu mu sorusuna cevap vermek için NTV’de katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Daha önce de Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından 2017 yılında memur alımlarının çok az olacağına dair bir açıklama gelmişti. Memur olma hayalleri kuran bir çok kişinin hayalleri bu haberle adeta suya düştü.

Darbe girişiminden sonra birçok kişinin merak ettiği soruların başında gelen devlete KPSS ile memur alımlarının bu kadar az olmasıydı. Bakan Müezzinoğlu bu konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunurken memur alımlarının da durdurulması yönünde açıklamada bulundu.

Bakan Müezzinoğlu memurluk için bekleyen binlerce adaya kötü bir haber daha verdi. Memur alımları konusunda hükümet olarak cimri davranacaklarını da sözlerine ekledi.

Bu kararları verirken son yaşanan olayların etkili olduğu, alınan tüm önlemlere rağmen darbe girişiminde bulunulması, yapılan son sözleşmeli öğretmen atamalarında bile öğretmen adaylarının FETÖ’cü olması nedeni ile atamaların yapılmaması gibi bir çok neden ile kamuya memur alımının dondurulması için sebepler arasında gösterildi.

KPSS Memur Alımı
KPSS Memur Alımı

Bakan Müezzinoğlu: “Kamuya belirli bir süre memur alımı yapmayacağız.”

Bakan Müezzinoğlu: “Şu anda kamuya alımları belirli bir süre dondurduk. Yani bir de kamu alımları sistematiğini , kamuya alımı güçlü yaptığımızda millete hizmetimiz artmıyor. Kamuyu bu anlamda daraltan diğer dinamikleri yükseltirsek daha iyi olacak. Önümüzdeki süreçte kamuya personel alımında cimri davranacağımız bir yıl olacak. Çok ciddi ihtiyaçları, bakanlıklardan gelecek ihtiyaçları minimize ederek karşılayacağız.”

KPSS ile yeni atanan memur ne zaman göreve başlayacak?

İkinci bir emre kadar atamalar durduruldu. Önümüzdeki  3 ay boyunca tüm devlet kurumları tek tek incelenecek ve temizlenecek. Bu zaman zarfında memur alımları askıya alınacak. İkinci bir emre kadar alım gerçekleştirilmeyecek. KPSS ile atanmış olanlar da bir süre beklemek zorunda kalacaklar. Temizlik işlemleri bittiği takdirde kazanılmış hak olan memurluk, kazanan kişiye verilecek ve görevine başlayabilecek.

Şuana kadar tüm kamu kurumlarında 60 bini aşkın kamu personeli görevinden alındı. Darbe girişimi ile bağlantısı olan kamu personelini tek tek inceleyerek görevden uzaklaştırılıcaktır.

Tayinler Durduruldu! İkinci bir emre kadar memur ve personel tayinlerinin yapılmayacağıda konular arasında yer aldı. Bu kararın kısa süreli olduğu söylenmiş olsa da ne kadar kısa süre olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Hops. Bak burda ne var:  Üniversiteye Hazırlık İçin ÜniversiteGO!
Tags : FETÖKPSSMemur alımımemur alımı durduruldu mu?memur alımı durduruldumu
Merve Cenkiz

The author Merve Cenkiz

Leave a Response