close
Teknoloji

Linkedin Kimlik Avı Dolandırıcıları Akımı

linkedin

Linkedin artık siber saldırganların yarar sağladığı bir ortam haline geldi. İçlerinde her tür kişisel bilginin barındığı CV lerin hedef haline gelmesi pek de hayrete düşürecek durum değil. Aslında oturup bir düşündüğümüz de bu bilgilerin saldırganların eline geçmesi nelere sebep olmaz ki.

Linkedin Güvenlik Sorunu Yaşıyor

Linkedin , phishing saldırılarının birkaç yıldır, ilk olarak şirket çalışanları üzerindeki verilerin fazlalığı nedeniyle odaklanmıştır. İşverenlerin, açık pozisyonlar için potansiyel yeni üyeler bulmak için Linkedin’in çalışan verilerinin hazine değerini oluşturdukları gibi, kötü niyetli kullanıcılar, telekomünikasyon ve sosyal mühendislik  da dahil olmak üzere iş e-posta saldırılarının potansiyel işaretlerini belirlemek için aynı yolu keşfediyorlar.

linkedin
linkedin

Profesyonel ağın bir çok kullanıcısı bugüne kadar mevcut olan bu olay ile her gün karşı karşıyadır. Son zamanlarda bunlar profesyonel yöneticileri hedef alıyor. Dolandırıcılık, profesyonel ve kişisel bilgilerin yanı sıra temas ağlarını sosyal mühendislik yapmayı amaçlamaktadır: özellikle e-posta adresi ve telefon numaraları.

Güvenlik sağlayıcılarından F-secure, Dell Cyber ​​Threat Intelligence (CPU) ve Symantec SecureWorks’ten Linkedinde ki dolandırıcılıklarına karşı çeşitli raporlar var.

Bildirilen saldırıların çoğu var olmayan pozisyonlar sunan yasal işverenler olarak kendilerini tanıtan saldırganlar tarafından oluyor. Birçoğu, gerçek profesyonel hesaplardan alınan profil de ki bilgilerle veya kadınların diğer LinkedIn’de ki fotoğraflarının birleştirilmesiyle kullanılmaktadır.

Artık hiçbir alanda İnternet ve sosyal medya uygulamarına güvenemiyoruz. Bilgi hırsızları her yerde insanları kandırarak kişisel bilgilerimizi çalıyor. İnternet’te gezerken bilmediğimiz sitelerde yada sosyal medya uygulamalarında gezerken aslında hiç tanımadığımız birinden mesaj geldiğinde okumamamız gerekiyor. Çünkü böyle basit numaralarla kişisel bilgilerimizi çok rahat çalınabilir. Siz okurlarımıza son olarak İnternet’de ve sosyal medyada çok dikkatli olmanızı söylüyoruz. Çünkü bilgileriniz her an çalınabilir.

Hops. Bak burda ne var:  Amerikanın Yeni Anti-Drone Oyuncağı "Dronebuster"
Tags : linkedinlinkedin dolandırıcılıklinkedin phising
Rojbin Tekin

The author Rojbin Tekin

9 Comments

  1. Hocam doğru söylüyorsunuz zaten sosyal medya başa bela hele birde bayansanız. Linkedin i aktif olarak ullanıyorum ve her gün 10 larca arkadaşlaık daveti geliyor bıktım vallaha

  2. Dediğiniz gibi; artık hiçbir internet sitesine güven kalmadı. Her önüne gelen arkadaşlık istekleri gönderiyor, kişisel bilgilerimizi de girdiğimiz anda her şeyimizi biliyorlar. Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler 🙂

  3. Bi ara Facebook’ta çok fazlaydı şimdi buraya mı gelmişler, şaşırmamak lazım, sosyal ağlar genişliyor gün geçtikçe

  4. linkedini aktif olarak kullanıyorum sosyal imleme için oldukça faydalı umarım dediğiniz gibi değildir.

  5. Siber saldırganlar her yerde bu saldırganlar hack faaliyetleri için şimdi de linkedin’i hedef almış görünüyor. Linkedin gibi platformun hackerların hedefi olmasına üzüldüm

Leave a Response