close
Teknoloji

Linux Kullanıcıları Bilgisayarınız 5 Dakikada Ele Geçirilebilir!

Linux Kullanıcıları Bilgisayarınız 5 Dakikada Ele Geçirilebilir!

Linux’de Büyük Açık

Uzun zamandır Linux işletim sistemi kullanıcıları bu işletim sisteminin güvenli olduğu söyleniyor. Şirketlerin bu işletim sisteminin açık kaynak olmasından dolayı seçiyorlar. İşletim sisteminin açık kaynaklı olmasından dolayı şirketler kendi ihtiyaçları için programlar yazıyorlar ve açıklarını kapatıyorlar. Ama açık kaynaklı olmasından dolayı tercih eden herkes bu son duyumdan sonra bu işletim sisteminde dikkat etmesi gerekir.

linux1
linux1

Phil Oester adlı araştırmacı tarafından bulanan açık kullanıcıları işletim sistemindeki görüşlerini değiştirebilir. Bu işletim sistemi yaratıcılarından Linus Torvalds bu açığı fark etmiş ve bir yama programı üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bir diğer yandan Red Hat bu açığı kendi sisteminde bulduğunu ve açık için bir yama geliştirdiklerini bu yama ile açığı kapattıklarını iddia ediyorlar. Kullanıcılar ise bu durum karşısında açığı keşfetmeye çalışıyor.

linux2
linux2

Bu açıktan sisteme girmeye başaranın bilgisayarda bütün kullanıcı türlerini seçebildiği ve kullanabileceği bir ortam veriyor. Tabi ki bu şekilde bilgisayara bağlanan kişinin sistemde ulaşamayacağı hiç bir yer kalmıyor. Bu açık sayesinde serverda ki sistemlere de ulaşıla bileceği konuşuluyor. Karnel bölümünde bulunan bu zafiyet Linux kullanıcılarını büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakıyor. Kullanıcılar bu tehlike karşısında ise neler yapabileceklerini araştırıyor.

Bu işletim sistemi dağıtıcı şirketlerin bu açığın çok önemli olduğu söylüyor. Bir taraftan da Linux Dağıtıcı şirketleri açıkla ilgili ne yapabileceklerini araştırıyor ve kullanıcılarına bu açık hakkında nasıl yardım edebileceklerine bakıyorlar. Dünya üzeride ki sistem tarayıcıları ve güvenlik uzmanlarının bu açık için yama programları yazmaları durum kullanıcılar rahat bir nefes alabilir.  Oester ise kullanıcıların bu zafiyeti dikkate almaları gerektiğini duyurdu. Red Hat ise kullanıcılarına açığın çok önemli olduğunu ve dikkat etmeleri için uyardı.

Hops. Bak burda ne var:  Endüstri 4.0 İle Aydınlık Geleceğe Adım At
Tags : KarnelLinus TorvaldsLinuxPhil OesterRed Hat
Yunus Emre Macan

The author Yunus Emre Macan

Leave a Response