close
NASA’nın Mars Yolculuğu

Mars’a ayak basılmasının insanlık ve teknoloji adına büyük bir adım olacağı kuşkusuz. Ancak bu konu hakkında yapılan araştırmalar hiç de iç açıcı görünmüyor. Kalifornia Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre bu yolculuk sırasın da maruz kalınacak olan radyasyon insanoğlunun henüz başa çıkabildiği mikatarın çok üstünde.

NASA'nın Mars Yolculuğu
NASA’nın Mars Yolculuğu

Mars’a yolculuk eden astronotların beyinlerinde ciddi hasarlar meydana gelebilir. Hatta orada ne yapacaklarını ya da nasıl geri döneceklerini bile bilemez hale gelebilirler. Bu yolculuk aynı zaman da radyoaktif kozmik ışınlara da maruz kalmak anlamına geliyor. Kalifornia Üniveristesi’nde kobaylar üzerinde yapılan araştırma da görüldüğü üzere bu etkiler 6 ay sonrada kendini gösterebiliyor. Beyinde bulunan nöronların etkilenmesiyle birlikte, hafıza ve öğrenme kapasiteleri gözle görüleblir derecede düşmektedir.

Her ne kadar uzay mekiğinin uyku bölümü gibi önemli ve uzun vakit geçirilen bölümlerinde bulunan radyoaktif kalkanların geliştirilmesi ya da astronotların vücutlarını bu kozmik ışınlardan koruyacak yeni ilaçların bulunması gibi çalışmalar yapılıyor olsa da, soruna dair kesin çözüm bulunabilmiş değil.

NASA'nın Mars Yolculuğu
NASA’nın Mars Yolculuğu

PEKİ BU DURUMDA MARS’A GİTMEDEN ÖNCE NE YAPILABİLİR?

Henüz bu soruna dair bir çözüm bulunamamış olabilir. Ancak UCI yolculuk sırasında beyni ve vücudu koruyacak farmakolojik stratejiler üzerinde çalışıyor. Ya ilk insan Mars’a gitmeden önce bu soruna çözüm bulunacak ya da oraya ayak basan insan geri dönemeyecek, dönse de bir şey hatırlamayacak.

MARS ONE

2025 yılında Mars’a gönderilecek insanlarla bir koloni kurmak için Hollandalı girişimci Bars Landrop tarafından 2012 yılından bu yana geliştirilmekte olan projedir. Projenin kâr amacı gütmediğini de belirtelim.

SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk, Code Conferance’daki konuşmasında 2018 yılında Mars’a insansız uzay aracı göndermeyi planladıklarından bahsetti. Ayrıca birkaç yıl sonrasında ise “insanlı Mars görevi” planladıklarını da ekledi. Musk, yapılan çalışmaların sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi halinde 2024 yılında insanlı seyehatin gerçekleşebileceğini de söylüyor. Ayrıca SpaceX firmasından az biraz söz etmek istiyorum. Bu firma uzaya fırlattığı roket Falcon 9’un sıkıntı yaşamadan tekrar dünyaya dönebilmesi ile ilgili çalışmalarından olumlu sonuçlar aldı.

Hops. Bak burda ne var:  Microsoft Authenticator ile Şifre Karmaşasına Son!

Kaynak: GEEK

Tags : AstronotBars LandropBeyinElon MuskHafızaİlaçKalifornia ÜniversitesiKobaylarMarsÖğrenme KapasitesiRadyasyonRadyoaktif KalkanlarRadyoaktif kozmik ışınlarSpaceXTeknolojiUCIUzay Mekiği
Fatma Koçak

The author Fatma Koçak

Merhaba. Benim adım Fatma , soyadım Koçak.9 aralık 1995 Yozgat doğumluyum.2014 yılında kazandığım FIRAT ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ bölümünde öğrenciyim.

Leave a Response