close
Teknoloji

MasterCard Parmak İzi Tarayıcısı Kullanan Kredi Kartını Kullanıma Sundu

parmak-izi-kredi-kartı

MasterCard PIN kodunu veya imza gerektirmeden, biyometrik parmak izi tarayıcı, kullanıcıların parmak izi ile ödeme yetkisi sağlayan kart haline getirdi.

Şirket: yeni biyometrik ödeme kartlarını, Güney Afrika‘da yerleşik yongalarla birlikte test ediyor. Bu kartları da 2017 yılının sonuna kadar yeni kartları dünyanın geri kalanına yaymayı düşünüyor.

Korkmayın! PIN Tabanlı İşlemleri Yedek olarak destekliyor

Bu özelliğin kartınızı çocuğunuz ve eşinizle paylaşmanıza izin vermeyeceğini düşünüyorsanız. Merak etmeyin  Mastercard bu konuyu da düşünmüş. Şirket, kartın bir satın alımın kimlik doğrulaması için parmağınızın izi bekleyecek şekilde yapılandırılsa bile, ancak yedek olarak bir PIN‘e sahip olmasına rağmen, EMV okuyucuları parmak izini okumamış. Yada kendiniz teslim etmiş olmanız durumunda, çocuğunuz veya eşiniz alışveriş yapabilecek.

MasterCard-Parmak-İzi

Mağazaların Yeni Donanıma İhtiyacınız Yok

Mastercard’a göre, yeni biyometrik ödeme kartı, mağaza sahipleri ve işletmeleri parmak izi tarayıcıları gibi yeni bir donanım satın almalarına gerek kalmayacak. Çünkü karttaki sensör parmak izinizi okuyor. Hem veri hem de tarayıcı aynı kartta mevcut olduğundan, yeni ödeme kartları mevcut EMV kart altyapısıyla çalışıyor. Bu günlerde birçok yerde bulabileceğimiz standart çip, hızlı okuma okuyucuları, ancak eski manyetik şeritli terminaller uyumlu olmamakta.

Bununla Birlikte, Bankaların Yeni Teknolojiyi Benimsemesi Gerekiyor

Bu yeni kartlar dünya çapında yayılmadan önce, bankalar veya finansal kuruluşlar yeni teknoloji ile yola çıkmak zorunda kalacaklar.

Yeni biyometrik kart için, parmaklarınızı tarayıp en yakın banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Parmağınızın izlerini daha sonra kartın EMV yongasında saklanan şifrelenmiş bir dijital şablona dönüştürülecektir. İki tane parmağınızın izini kaydedebilirsiniz, ancak her ikisi de size ait olmak zorunda.

MasterCard Biyometrik Ödeme Kartı Nasıl Çalışır?

Şablonlarınız kaydedildikten sonra, kartı dünyanın her yerin de kullanabilirsiniz.

Hops. Bak burda ne var:  Google'dan Bir Hizemete Daha Güle Güle Dedi

Esnafların, yeni teknolojiyi kullanmak için makinelerini güncellemesi gerekecek. Herhangi bir mağazada alışveriş yaparken, yalnızca bir esnafın EMV terminaline biyometrik ödeme kartınızı yerleştirin. Daha sonra ödemeniz için gömülü sensöre parmağınızı koyun. Parmaklarınız, işleminizi onaylamak için kartınızda saklanan bir şablona karşı doğrulanacaktır.

Parmak izleri Dövme Yapabilir mi? Ve Diğer  Düşünceler …

Yeni kart, yüz yüze ödeme yapmak için kolay ve güvenli hale getirme de öncü olabilir. Ancak bu tür bir biyometrik doğrulama, çevrim içi alışveriş konusunda işe yaramayabilir. Bu nedenle kredi kartı dolandırıcılığı konusunda herhangi bir güvenlik sağlamıyor olabilir.

Parmağınızın izleri sahte olabilir ve kötü niyetli amaçlarla sahte parmak izleri oluşturmak için yüksek çözünürlülük resimlerin kullanıldığı . Böylece, suçlular, çalınan kartlardan alışveriş yapmak için parmaklarının üstüne de sahte parmak izi koyabilirler.

Tags : biyometrikEMVkimlikmastercardparmak iziPINPIN kodusensör
Rojbin Tekin

The author Rojbin Tekin

Leave a Response