close
siber-saldirilardaki-para-miktari-korkutucu

Fidye yazılımları hızla yayılmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl siber saldırılarda 350 milyon dolardan fazla para hackerlar tarafından ele geçirildi.

Günümüzün en hızlı türeyen siber tehdidi fidye yazılımlar, şirketlere kötü niyetli linkler ve gizliliği ihlal edilmiş siteler tarafından ayak basmaktadır. Bitdefender‘ın önceki yıl ABD de gerçeklerştirdiği araştırmada, orta ve büyük ölçekli şirketkerde çalışan bilgi işlem müdürlerinin en büyük korkularının fidye yazılımları olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmaya göre şirketlerin %13’ü fidye yazılımlarının üstesinden gelinmesinin çok zor olduğunun farkındadır.

siber-saldirilardaki-para-miktari-korkutucu-2
Siber Saldırı

PEKİ BU ŞİRKETLER FİDYE YAZILIMLARINDAN NASIL KORUNACAK?

  • İşletim sisteminiz ve uygulamalarınız dahil bütün yazılımları güncelleyin.
  • Önemli verileri mutlaka bilgisayarınıza ve ağınıza bağlantısı olmayan güvenli bir ortamda yedekleyin.
  • Eğer bir virüs şirket ağına erişirse, çalışanları bilgilendirecek bir sistem stratejisi geliştirin.
  • Şirket çalışanlarını siber güvenlik hakkıda bilgilendirin.
  • Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-posta eklerini  ve linkleri açmamaları konusunda onları uyarın.
  • Bütün verileri şirketlerin ortak dosya paylaşım ağına koymayın.

Siber Saldırı Nedir?

Gerçek hayattaki zorbalığın, tecavüzüni ve hırsızlığın sanal ortamdaki yani internet üzerinden gerçekleştirilen halidir. İki farklı siber saldırı şekli vardır. Bunlardan ilkinde şifreler ele geçirilir ve bu şifreler ile birlikte websitesi üzerinden insanlara virüslü içerikler aktarılarak elektronik bir saldırı gerçekleştirilir. İkinci saldırı daha tehlikeli bir saldırıdır. Burada insanların kişilik haklarına zarar verici bir şekilde aşağılayıcı, küçük düşürücü bir psikolojik saldırı yapılır.

Günümüzde bu saldırılara genellikle çocuklar ve gençler bu saldırılara maruz kalıyorlar. Çünkü onlar yetişkinlerden daha çok sanal ortamda vakit geçiriyorlar. Bu saldırılar sonucunda çocuklara ve gençlere yapılan tehditlerden sonra korkuyorlar ve ailelerine söyleyemiyorlar ve bu durumda psikolojileri bozulma noktasına giriyor.

Hops. Bak burda ne var:  DJI Spark sızdırıldı (Mavic Pro'nun minik kardeşi)
Tags : bilgi işlem müdürlüğüBitdefenderfidye yazılımlarıHackerSibeer SaldırıSibersiber güvenlikSiber Saldırı Nedir
Fatma Koçak

The author Fatma Koçak

Merhaba. Benim adım Fatma , soyadım Koçak.9 aralık 1995 Yozgat doğumluyum.2014 yılında kazandığım FIRAT ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ bölümünde öğrenciyim.

Leave a Response