close
Teknoloji ve Spor

 Teknoloji’nin ilerlemesi sporcuların  ve izleyicilerin beklentilerini de artırıyor.! İşte teknoloji ve sporun kesiştiği noktalar:

Gelişen teknoloji ile spor da gelişti, değişti. Teknolojinin sporda kullanımı kırılan rekorların daha da geliştirilmesine sebep oldu ve bireysel kullanımda sağlık faaliyetlerinin de yakından takibi sağlandı.

Birçok insan hayatlarının çoğunu sporla uğraşarak geçirir. Bunun yanı sıra izleyiciler spora eğlence gözü ile baktığı için spor ürünlerinin geliştiricileri de her daim daha iyi ürünü sporcuya sunmalılar. Aksi halde başarı rakibin ellerinin arasına kaçar.

Rekabetten oluşan ortamdan yararlanan firmalar, teknolojilerini geliştirerek sporculara daha iyisini sunarlar. Buda, her sene spor müsabakalarında teknolojinin daha da etkin bir şekilde geliştiğini gösteriyor.

Şimdi size teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı bazı spor ürünlerinden bahsedelim.

Yüzme Teknolojisipr_01_1102

 •  Teknolojinin kullanıldığı alanlardan biride Yüzme. Yüzme sporcularının mayoları, golf sporcularının topları nanoteknolojiden faydalanan spor ürünlerindendir. Aynı zamanda kaslara ulaşan oksijen akışını da dengeleyebiliyor.
 • Speedo, yüzme ekipmanları üzerine çalışan bir firma. Firma 2004 yılında Atina’da yapılan Olimpiyatlarda Speedo Fastskin modeli ile başarıya ulaşmıştır. Speedo LZR Racer ise  2008 Pekin Olimpiyatlarında, yüzme dalında yarışan sporcuların neredeyse hepsinin tercih ettiği mayoydu. Bu dalda 72 dünya rekoru birden kırıldı. Mayonun suyla sürtünme oranı, yapıldığı materyali, esnekliği gibi parametreler hayati önem taşıyor.header

 Kürek Sporu Teknolojisi

Kürek sporunda bedenin üst kısmı ve  kollar ın kullanıldığı gibi ayakların da önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Tüm gücü küreği çekmeye harcayabilmek için ayaklarımızın kaskatı olması lazım. ADİDAS’ın geliştirdiği AdiStar Kürek Ayakkabısı ,2008 Pekin Olimpiyatları’nda kullanılmak için tasarlandı.

Ayakkabın hafif olan tabanı sayesinde kürek çekme esnasında sporcu, bacak kaslarına bindirdiği yükü bir nebze azaltmış oluyor.

 •  AdiStar’ın kullandığı tekniğe aynı zamanda “Hızlı Topuk” deniliyor.

  indir-1

Hops. Bak burda ne var:  Google yeni işletim sistemi üzerinde çalışıyor!

  Yelken Spor Teknolojisi

 • Yelken sporu ile uğraşan kişiler, rüzgarın şiddet ve yönünü parmakları ile değil dijital cihazlar ile ölçüyor.
 • Doppler Lidar teknolojinin en fazla spora dahil olmasını sağlayan araçtır. Radar gibi çalışan cihazın radardan tek farkı lazer ışığı kullanıyor olması.

  Sensör
  Sensör 

  Futbol Spor Teknolojisi

 • Amatör sporcular performanslarını anında ölçüp sosyal medyaya atabiliyorlar.
 • Sporcular formalarına takılan sensörler sayesinde antrenörler tabletlerinden takip ediyor.

 

Tags : AdiStar Kürek AyakkabısıDoppler LidarFutbol Spor TeknolojisiKürek çekmeKürek Spor TeknolojisiPekin OlimpiyatlarıSpeedoSpeedo LZR RacerSporTeknoloji ve SporYelken Spor TeknolojisiYüzme Teknolojisi
Merve Cenkiz

The author Merve Cenkiz

Leave a Response