close
Oyun

Steam Direct ile Bedava Oyun Dönemi Başlıyor

Steam Direct

Dünyanın en büyük oyun platformu olma özelliğine sahip Steam‘de yeni bir dönem başlıyor. Peki nedir bu dönem? Bu değişiklik neye yarayacak? Steam Direct kullanıcılara ne sağlayacak? gibi soruların cevabını yazımızda sizlere aktaracağız. 

Kullanıcı dostu yeni program

Steam, bizim duyumumuzla Steam Direct adını verdiği yeni bir programı oyunsever kullanıcılarına sunuyor. Peki Steam Direct nedir? Steam Direct kullanıcılara ne sağlayacak? bu gibi soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Steam Direct Nedir?

Steam Direct Steam’in Greenlight programının yerine gelen bir sistemdir. Bu sistemin işleyişi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse daha önce greenlight’da olduğu gibi kullanıcılar oyun sayfasına girip açıklamaları ve fragmanları incelemeyecek. Burada öne çıkarılan olay platforma yeni girecek oyunların kullanıcılar tarafından deneme amaçlı oynatılarak belirli puan ve incelemeler ile Steam tarafına iletilmesi. Daha açıklayıcı olursak seçilmiş bazı oyunculara bu ayrıcalık tanınarak platformda daha kaliteli oyunları kullanıcılara sergilemek.

Tabiki burada önemli bir kavram var o da “seçilmiş” kavramı. Seçme işlemi rastgele olan bir olay değil tabi ki burada aranacak bazı kriterler olacak. Örneğin; hesabında bulundurduğu oyun sayısı, arkadaş sayısı, oyun-oynama saati gibi bazı kriterler aranacak.

Steam Direct Kullanıcılara Ne Sağlayacak?

Aslında kullanıcılara yönelik bir sistem olduğunu söylemek pek doğru olmaz. Bu sistem daha çok oyun yaratıcıları için geliştirilmiş bir sistem. Çünkü Greenlight ile bazen oyunların Steam platformuna katılması ayları-yılları bulabiliyordu. Bu sistem ile bu uzun sürecin daha kısaltılması amaçlanıyor. Tabi burada kullanıcılara sağladığı yarar ise oyunculara bedava bir şekilde farklı oyun deneyimleri sunmak.

Steam Direct
Steam Direct

Bedava Oyunlar Kalıcı Mı?

Bu konuda net bir bilgi bulunmuyor. Ancak bizim düşüncemiz bu sistemin belirli bir süre oyunu kullanıcıya oynatıp. Daha sonra oyunun iadesi gerçekleştirilecek. Eğer oyun platformda çıkarsa bu oyunu deneyimleyen kullanıcılara bazı indirimler sağlanacağını düşünüyoruz.

Hops. Bak burda ne var:  Fenerbahçe'de E-Spor Furyasına Katıldı

Bu konuda daha fazla bilgi edindiğimizde ve resmi bir açıklama geldiğinde yeniden sizlere bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

Tags : GameSteamSteam DirectSteam Free GamesValve
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

4 Comments

  1. aydınlatıcı ve güzel bir yazı hazırlamışsınız. steam her geçen gün kendini yeniliyor ve geliştiriyor. umarım bedava oyunlar da kalıcı olur

  2. Steam’ın böyle bir devir başlatarak yayıncı olmayan bizim gibi oyunculara bu tür etkinlikler aracılığı ile free yani bedava oyun vermesi ve bizim bunu belirli bir süre de olsa Steam Dİrect aracılığı ile indirip kurmamız gayet güzel birşey. Çok yararlı bir haber olmuş. Çok teşekkürler.

  3. Bence yeni oyunların gelişebilmesi ve problemlerin hızla tespit edilebilmesi için iyi bir adım olmuş. Oyunun ilk testlerini steam kullanıcıları yapacak anladığım kadarıyla bir nevi. Geliştiriciler için daha iyi bir yol haritası oluşturmaya yardımcı olacağı düşüncesindeyim

Leave a Response