close
Gelişen Teknoloji Sektörü

Durmadan yükselen ve gelişen teknoloji sektöründe popüler 6 meslek

Günümüz teknolojisi çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve bununla birlikte teknoloji hayatımızın her yerinde bizimle olmaya başladı. En çok da iş hayatımıza yer edindi teknoloji, bunun yanı sıra teknolojinin içinde bulunan mesleklerde çıkışa geçerek popüler meslek dalları oluşturdu.

Gelişen teknoloji sektörü ile ilgili yazı hazırlayan CareerCast adlı site. CareerCast bilgi işlem(IT) sektöründen topladığı ileri ki zamanlarda büyüyecek meslek guruplarını sıraladı. Bizde bu meslekleri şimdi sizle paylaşalım.

Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yönetimi

Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yönetimi
Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yönetimi

Ağ ve Bilgisayar Yönetimi mesleği bilgisayar ve bilgisayar ağlarını kontrol eden bir meslek dalıdır. Özellikle bulut sisteminin gelişmesiyle bu meslek potansiyel olarak yükselmeye geçti. Ama bizim ülkemizde ki alt yapı tam oturmadığı için Türkiye’de pek fazla yaygınlaşmamış. Ağ ve Bilgisayar Yönetimi mesleğinde %8 oranında büyüme bekleniyor.

 

Veri Analisti

Veri Analisti
Veri Analisti

Veri Analistinin yaptığı iş veriyi matematiksel işlemler ve istatistik hesaplamalarla yollar bulup bu veriyi sunuma hazırlayan meslek dalıdır. Bu meslek dalı yılda ortalama 128 bin dolar kazanıyor. Sürekli bilgisayar ortamına veri girildiği ve veri havuzunun gittikçe geliştiğini düşünürsek bu meslek uzun süre devam edeceği kesin. Veri Analisti mesleğinde %16 büyüme hızı bekleniyor.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği, birçok meslek dalında bilgisayar sistemlerinin yazılım tasarımını yapan ve bu yazılımı sisteme entegre ederek uygulamasını yapan meslek dalı. Yazılım Mühendislerinin birçok şirket çalışma alanı olduğu gibi kendileri geliştirdikleri yazılımları satarak kazanç sağlaya bilir. Bu durumda mesleğin popülerliğini arttırıyor. İş ortamını sevmeyen ve kendi kendine kazanç sağlamak isteyenler için iyi bir meslek. Yazılım Mühendisliğinde  %17 büyüme hızı bekleniyor.

Bilgi Güvenliği Uzmanı

Bilgi Güvenliği Uzamanı
Bilgi Güvenliği Uzamanı

Bilgi Güvenliği Uzmanı, teknolojinin gelişmesiyle insanların dijital ortamda daha çok sakladığı bir döneme gidiyoruz işte bu bilgileri dışarıdan gelecek tehditlerden korumak için çalışan bir meslek dalı. Bilgi Güvenliği Uzmanlığından  %18 büyüme hızı bekleniyor.

Hops. Bak burda ne var:  Linkedin Kimlik Avı Dolandırıcıları Akımı

Bilgisayar Sistemleri Uzmanı

Bilgisayar Sistemleri Uzmanı
Bilgisayar Sistemleri Uzmanı

Bilgisayar Sistemleri Uzmanı, mesleği gelişen teknoloji sektöründe bilgisayar kullanımının ve yazılım geliştirmenin artmasıyla bunlarda çıkan sorunları çözüle bilmesi için ortaya çıkan meslek dalıdır. Bilgisayar Sistemleri Uzmanlığından %21 büyüme hızı bekleniyor.

Web Tasarımcı

Web Tasarımcı
Web Tasarımcı

Web tasarımcı, kurumsal ve kişisel web siteleri tasarlayan ve yönetimini yapan bir meslek dalıdır. Gelişen teknoloji sektörde çok fazla talep olduğu içinde bu meslek dalı gün geçtikçe popüler bir meslek olmaya başladı. Web Tasarımcılığında %27 büyüme hızı bekleniyor.

 

Tags : Ağ ve Bilgisayar Sistemleri YönetimiBilgi Güvenliği UzmanıBilgisayar Sistemleri UzmanıCareerCastVeri AnalistiWeb tasarımcıYazılım Mühendisliği
Yunus Emre Macan

The author Yunus Emre Macan

Leave a Response