close
Teknoloji

Time Warner 85,5 Milyar Dolar’a AT&T’nin Oldu

Time Warner AT&T

Dünyanın en büyük ve en ünlü medya şirketi diyebileceğimiz Time Warner, 85,5 milyar molarlık rekor bir satış rakamıyla Amerika’nın en büyük telekominikasyon şirketi AT&T‘nin oldu.

Şirket 85,5 milyar dolarlık bu satın alımla tarihteki en büyük satın alımlar arasında yer aldı. Bu büyük anlaşmanın perde arkasında ödeme ile ilgili edinilen bilgilere göre AT&T hisse başına 107,5 dolar ödeyecek. Ayrıca nihai satın almada fiyatın yarısı nakit ödenecekken geri kalan yarısı ise AT&T hissleri ile ödenecek. Yani Time Warner hisse senedi yatırımcıları 53,75$ nakit, 53,75$ AT&T hisse senedi alacaklar. Anlaşma tamamlandıktan sonra Time Warner şirketin %15’lik kısmını oluşturacak.

Yaklaşık bir yıldır piyasada Time Warner’ın satılacağına dair bir çok dedikodu dolaşıyordu. Bu yılın başlarında Apple‘ın Time Warner ile masaya oturduğu bilgisi basına sızmıştı. Ancak Apple bu masadan istediğini alarak kalkamadı.

AT&T
AT&T

Time Warner HBO, CNN ve Warner Bros studyosu gibi içerik üretimindeki büyük bir hazinenin sahibiydi.

Rakiplerinden içerik üreticiliği konusunda geride kalan şirket bu atılımla birlikte birden bire piyasada en büyük söz sahibi şirket olmayı başarmış gibi görünüyor. HBO, CNN, TNT gibi kanalların ve DC Comics gibi çizgi roman yayıncısınında sahibi olan şirket, AT&T tarafından satın alınmasıyla birlikte telekominikasyon şirketleri için içerik üretiminin önemini bizlere göstermiş oldu.

Geçen yıl video/TV yayıncısı servisi Direct TV‘yi 49 milyar dolar’a satın almıştı. Bununla birlikte Time Warner’ı birleştirildiğini düşündüğümüzde ise AT&T elinde çok büyük ve durdurulamaz bir dijital medya şirketi olacak gibi duruyor.

Ayrıca bu satın alımla ilgili bir şeyi daha unutmadan sizlere aktarmak istiyorum. AT&T’nin en büyük rakiplerinden sayabileceğimiz Verizon‘nun Yahoo‘yu satın alması bu noktada AT&T’nin bu atağının sayılı sebeplerinden olarak gösteriliyor.

Hops. Bak burda ne var:  Linkedin Kimlik Avı Dolandırıcıları Akımı

AT&T şimdi bu satın alımın rekabet kurulundan onayını bekliyor. Her iki şirkette bu işlemi duyurmak üzere Pazartesi sabahı 8:30’da ortak bir çağrı düzenleyecekler.

Bu satın alımla ilgili daha fazla ve farklı detaylar ortaya çıktıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Yorum yaparak ve paylaşarak bize destek olursanız bizleri memnun edersiniz.

Tags : appleAT&TDC ComicsTime WarnerVerizonYahoo
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

1 Comment

Leave a Response