close
Valve Developer Days

Dün şirketin “Steam Geliştirici Günleri” toplantısında, Valve, şirketin OpenVR platformuyla ilgili çabaları ve SteamVR denetleyicisi de dahil olmak üzere bir dizi duyurular yaptı.

Şirket, ilk kez HTC Vive‘ın yapımının altında yatan VR teknolojisi ile ilgili bazı istatistikleri paylaştı ve ayrıca online mağazalarında 600’den fazla sanal gerçeklik başlıkları olduğunu, her gün 1000’in üzerinde kullanıcı kazandıklarını vurguladı. Sanal gerçeklik oyuncuları HTC Vive, Oculus Rift ve başka sistemler için Steam mağazasında satın alma yapıp oynama imkanına sahipler.

Lighthouse izleme sistemi ile ilgi geliştirici kitlesi için gerçekten çok heyecanlı bir haber daha geldi, bu yaz açık lisans başlıyor. Takip sistemi Valve baz istasyonları ile bağlantı kurmak için sensörler ile donatılmış ve sonra, sanal dünyada nesneleri takip edebiliyor olacaklar.

Valve, Lighthouse‘u aynen Wi-Fi gibi standart bir hale getirmek istiyor, ve böylece her bir geliştirici açık-kaynaklı lisansa sahip olmuş olacak. Şuan itibariyle şirket, 300 donanım ortağının bulunduğunu söylüyor.

Valve Developer Days
Valve Developer Days

Valve, her ne şekilde olursa olsun örnek olmak istiyor. Şirket toplantısında bir kontrolör tasarımı gösterdi. Kontrolcü kullanıcıların kontrolcüyü bırakmadan sanal nesneleri alma ve bırakma işlemini yapmasına olanak sağladığını söyledi. Şirket dün konferanstan sonra geliştiricilerin demo teknolojiyi incelemesi için izin verileceğini söyledi.

Şirket ayrıca 2017’de yeni Lighthouse baz istasyonlarının meydana çıkacağını ima etti. Bu şirketin bir sonraki yıl bir dizi yeni VR donanımları ortaya çıakaracak olmasını işaret ediyor olabilir.

Bu cihazlar hakkında henüz fazla bir bilgi yok ancak biz gözlerimizi açık tutacağız.

Valve Nedir?

Valve Corporation (Eskiden Valve Software); Bellevue, Washington merkezli, Ağustos 1996’da eski Microsoft çalışanları Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından kurulan video oyunu geliştiricisi ve video oyunu yayımcısı şirket. Özellikle 1998 yılında geliştirdikleri birinci şahıs nişancı türündeki bilim kurgu-aksiyon oyunu Half-Life ile birçok video oyunu eleştirmeninden beğeniler almıştır. Geliştirdikleri bir diğer birinci şahıs nişancı türündeki aksiyon oyunu Counter-Strike, dünya çapında en fazla kullanıcıya sahip birinci şahıs nişancı oyunu olarak bir fenomene dönüşmüştür. Vikipedi

Kaynak: TechCrunch

Hops. Bak burda ne var:  Spor'da Teknoloji'nin Rolü Gittikçe Artıyor
Tags : Htc ViveLighthouseSteamValveVirtual RealityVirtual Reality ControllerVRVR Kontrolcüsü
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

Leave a Response