close
Hayatımız Boyunca Yanlış Bildiğimiz 7 Şey

Hayatımız boyunca elimizin altında kullanmayı bildiğimiz veya bilmediğimiz bir çok şey geçiyor. Bunlardan bazılarının nasıl ve tam olarak ne için yapıldığını bilmiyoruz. Kendimiz nasıl kullanmak istiyorsak o şekilde kullanıyoruz. Haydi gelin hep birlikte hepimizin kullandığı fakat bazı şeyleri yanlış bildiğimiz bu ilginç şeyleri inceleyelim.

1- Çift Taraflı Silgi

Çift taraflı silgiyi hepimiz şekil olsun diye yapmışlar diye düşünüyorduk fakat gel gelelim o iş öyle değilmiş. Bende ilk öğrendiğimde şaşırdım açıkçası ancak düşününcede çok mantıklı geldi. Bu silginin kırmızı olan tarafı normal bir silgi iken mavi olan tarafı tükenmez kalemler içinmiş.

Çift Taraflı Silgi
Çift Taraflı Silgi

2- Kutu İçecek

Teneke kutuda aldığımız içeceklerin açma halkasının bir tarafının neden delik olduğunu hiç düşündünüz mü? Sakın ha açma halkasını açar açmaz atmayın. Eğer pipet kullanıyorsanız bu açma halkasının amacı pipetin orada durması ve sağa sola kaymasını engellemek. Bundan böyle direk içmek yerine pipet ile içmeyi tercih edebilirsiniz.

Kutu İçecek
Kutu İçecek

3- Gömlek

Hiç gömleğinizin arkasına dönüp bakıp, ordaki o gülünç çıkıntıyı fark ettiniz mi? Bu olay çok dahi bir modacının fikri değil aslında. Gömleğin arkasındaki o gülünç çıkıntı aslında gömleği asmak ve gömleğin kırışmasını önlemek için var.

Gömlek
Gömlek

4- Minik Delik

Hepimiz uçağa bindiğimiz zaman cam kenarında oturmanın bir fırsat olduğunu düşünürüz. Açıkça söylemek gerekirse cam kenarında otururken yolculuk yapmak bizi çok rahatlatıyor ve öyle düşünüyorum ki bu büyük bir çoğunluğumuz için yolculuğu çok daha katlanılabilir bir hale getiriyor. Peki uçaktaki camın alt tarafında bir delik olduğunu fark ettiniz mi? İşte bu delik havada uçağın iç ve dış basıncını dengelemesi için konulan bir delikmiş.

Minik Delik
Minik Delik

5- Sadece süzmek için değil…

Makarna kaşığı rastgele tasarlanmış bir mutfak araç-gereci değil. Mutfaktaki herşey gibi, makarna kaşığını çok yaratıcı bir tasarıma sahip aslında. Burada makarna kaşığının ortasındaki delik çok önemli bir role sahip. Kaşığın ortasındaki bu delik aslında makarnanın miktarını ölçmek için tasarlanmış. Yani bir dahaki sefere makarna yaparken israfı önlemek için kaşığın bu kısmını kullanabilirsiniz.

Hops. Bak burda ne var:  İlginç ve Bilinmeyen Gerçeklere Birde Şimdi Bakalım
Makarna Kaşığı
Makarna Kaşığı

6- Gömlek İliği

Sıradan her bir gömleğin üst tarafında farklı olarak bir adet daha ilik bulunur. Bunun ne için olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu gömleğin yanlış yakasının üst tarafa gelmesini önlemek için oraya yerleştirilir.

Gömlek İliği
Gömlek İliği

7- Minik Cep

Denim jean’leri Levis Strauss tarafından 19.yy’da yapıldığından bu yanaa yani yaklaşık 150 yıldır çok eski ve popüler giysilerdir. Kotlarınızın ceplerinin bir tarafında bir tanede küçük bir cep bulunduğunu fark etmişsinizdir. Peki bu cebin ne işe yaradığı hakkında bir fikriniz var mı? Bende dahil olmak üzere çoğu kişi o cebin çakmak ve benzeri eşyaları koymak için olduğunu düşünüyorlardı. 19.yy’da insanlar ceplerinde cep saati taşıyorlardı. O yıllarda cep saati taşıyan insanların saatlerini koymaları için gerekli olduğu için yapılmış olan bu mink cep bir gelenek olduğu için hala kotlarımızda bulunuyor.

Kotlardaki Minik Cep
Kotlardaki Minik Cep

Yanlış bildiğimiz eşyaların artık doğrusunu öğrendik sanırım.

Umarım bu bilgileri öğrenirken vaktinizi boşa harcamamışsınızdır. Yanlış bildiğimiz bu bilgiler umarım bir gün sizin için işe yarar bir hal alır. Eğer öğrenmek istediğiniz bir bilgi var ise yorum olarak bize iletirseniz, sizin için araştırıp sitemize eklemekten mutluluk duyarız.

Kaynak: Ozock

Tags : çift renkli silgiçift taraflı silgiGömlekGömlek İliğiİlginç BilgilerKutu içecekMakarna KaşığıUçakYanlış Bildiklerimiz
Kadir Emre Parlak

The author Kadir Emre Parlak

Her türlü bilgiye aç ve teknoloji manyağı olan dünyayı birler ve sıfırların arkasından görmeye çalışırken, bir yandan da birler ve sıfırlarla olan ilişkisini insanlara fark ettirmeye çalışan bi' mühendis bi' grafiker insan.

Leave a Response