close
yapay zeka

YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay zeka, bilimsel adıyla mantıksal analiz robotu ; bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti. Mantıksal analiz robotunun bir çok tanımı var bence makinelerin insan gibi düşünmesi, karar verme, karşılaştırma, algılama ,analiz etme birtakım fonksiyonların kazandırılmış hali. Bu çalışmalar üzerine ciddi manada geniş bir yelpazeye sahip. Yalnızca kendisi için değil bağlı bulunduğu bilimlerin büyüme göstermesine de katkısı hayli fazla.

yapay-zeka-nedir
nedir

Nasıl Ortaya Çıktı?

Artificial Intelligence terimi ilk olarak Stanford Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. John McCarthy tarafından 1956 yılında ortaya atılmıştır. John MacCarthy’e göre Yapay Zeka’nın tanımı şu şekildedir: “Zeki makineler bilhassa, zeki bilgisayar programları yapma bilimi ve mühendisliğidir. Benzer bir iş olan bilgisayarlar aracılığı ile insan zekasını anlamaya çalışmayla ilgili olmasına rağmen kendisini sadece biyolojik olarak gözlemlenebilen metotlar ile sınırlandırmaz.”
Aslında Yapay Zeka terimini ilk ortaya atan kişi matematikçi Alan Turing‘tir. İkinci Dünya Savaşı esnasında “Makineler düşünebilir mi?” sorusunu ortaya atarak ilk yapay zeka tohumlarını serpen kişidir. Alan Turing‘in bilgisayarların temelini de ortaya attığını söyleyebiliriz.
Bu düşüncenin açtığı yoldan ilerleyen ilim insanları kendi kararlarını verebilen ve mantıksal hareketler yapabilen cihazlara kadar bu gelişimi sürdürmüşlerdir.

PEKİ YAPAY ZEKA İNSANLIĞIN SONUNU HAZIRLIYOR OLABİLİR Mİ?

insanligin-sonu
insanligin-sonu

Ünlü fizikçi Stephen Hawking İngiliz Independent gazetesi için kaleme aldığı bir makalede yapay zeka teknolojilerinin kontrolsüz gelişimiyle ilgili uyarıda bulundu.
Nobel ödüllü bilim adamı, “ Mantıksal analiz robotlarının araştırmaları büyük bir hızla devam ediyor. Son dönemde kendi kendini süren otomobiller, bilgi yarışmalarını kazanan robotlar, Siri, Google Now ve Cortana gibi dijital asistanlar icat edildi. Bütün bunlar yapay zeka teknolojileri konusunda önemli bir araştırma ve yatırım savaşının başladığına işaret ediyor” dedi.
Aynı endişeyi Tesla firmasının sahibi Elon Musk tarafından da dile getirilmişti.
Musk, kontrol edilmesi güç boyutlara ulaşan yapay zekânın insan nesli için “en büyük tehdit” olduğunu belirtti.
Musk sonumuzun zalim ve hesapçı mantıksal analiz robotlarının ayakları altında mı geleceğini merak ettiğini söylüyor.

Hops. Bak burda ne var:  Weibo; Bilinen Ama Bilinmeyen Sosyal Ağ
Tags : Alan TuringArtificial IntelligenceCortanaElon MuskGoogle NowIndependentMuskProf.Dr. John McCarthySiriStanford ÜniversitesiStephen HawkingTesla
Elif Şentümür

The author Elif Şentümür

Leave a Response