close
Microsoft-Authenticator

Microsoft’un yeni geliştirdiği kimlik doğrulama uygulaması Microsoft Authenticator ile artık işlemleri daha kısa sürede yapabileceksiniz.

Peki bu Microsoft Authenticator Uygulaması Nedir, Nasıl Çalışır?

Microsoft’un bu uygulaması (Microsoft Authenticator), oturum açma işlemleri için şifreleri devre dışı bırakarak zamandan tasarruf sağlıyor. Microsoft sözcüsü, bu uygulamanın “Sürecin standart iki adımlı doğrulamadan daha kolay ve bir şifreden çok daha güvenli olduğunu” söyledi.

Microsoft, kullanıcıların Microsoft hesabı kullanan herhangi bir uygulamada şifre girmeyi atlamasını sağlayan ve telefonla oturum açmaya izin veren uygulamayı yayınladı. Bu yapı, Google’ın oturum açma işlemi ile benzer özelliklere sahip ve kimlik doğrulaması için bir mobil uygulama (Android, iOS, Windows Phone) kullanıyor.

Microsoft Authenticator
Microsoft Authenticator

Hops. Bak burda ne var:  Internet Yasakları Türkiye'ye 35 Milyon Dolar Kaybettirdi
Uygulamayı kullanmak için, Microsoft hesabınızı uygulama ile kurup ayarlar menüsünden telefonla oturum açmayı etkinleştirin ve telefonunuz ile masaüstünüzde oturum açın. Telefonunuza giriş işlemi için gelen bildirimi onayladıktan sonra Microsoft ile ilgili tüm işlemlerinizi kolayca yapabileceksiniz. Ayrıca uygulamaya gelen güncelleme birlikte artık parmak izi sensörü bulunan telefonlar ile birlikte doğrulamayı parmak izi ile yapmakta mümkün hale geliyor.

Şuan için uygulama IOS ve Android platformlarında bulunuyor.  Microsoft tarafından Windows Phone platformuna gelip gelmeyeceği ile ilgili de bir açıklama yapıldı. Açıklamada; “Birkaç kişi Microsoft Authenticator’un Windows Phone ile birlikte çalışıp çalışmadığını sordu. Windows Phone, Kimlik Doğrulayıcı Uygulamalarımızın etkin kullanıcılarının <% 5’ini oluşturduğundan, bunun için şu an iOS ve Android ile çalışmaya öncelik vermiş bulunuyoruz. Bu yüksek ölçekli platformlarda büyük bir başarı elde edersek, Windows Phone için destek eklemeyi değerlendireceğiz.” ifadesi yer aldı. Microsoft Blog’dan yapılan açıklamada Microsoft Authenticator için özel bir forum oluşturulduğunu gelişmelerin buradan takip edilebileceğini yazdı. Bizde sizler için bu forumu takip ediyoruz. Foruma ulaşmak için tıklayın.

Android için İNDİR IOS için İNDİR

Daha detaylı ve daha fazla bilgi edindiğimizde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tags : Android AppapplicationsIOS AppMicrosoftMicrosoft AuthenticatorMicrosoft Authenticator Aplication
Şehadet TAŞ

The author Şehadet TAŞ

4 Comments

  1. Microsoft Authenticator’u ismini bilmesek de günlük hayatımızda neredeyse aslında her gün kullanıyoruz. Bilgi olarak bunun API olarak kullanılması harika birşey . Verdiğiniz makaledeki bilgiler de gayet kaliteli ve güzel bir derleme olmuş. Yeni Microsoft Authenticator inşallah eski sorunları barındırmaz. Güzel ve bilgi verici bir makale.

  2. Microsoft’un win7 dışındaki hiçbir işletim sistemi ve uygulamalarına alışamadım. Mobil sistemi hiç hoşuma gitmiyor.

    1. Evet biraz alışma sıkıntısı olabiliyor. Zaten bu genel bir durum. Her zaman bir şeyi bırakıp farklı birşeyi denemeye kalktığımızda biraz sıkıntı yaşarız. Windows Mobile açıkça söylemek gerekirse diğer işletim sistemlerine nazaran daha düz bir yapıda buda sevilmemesine neden oluyor.

  3. Her ne kadar Micsrosof ürünlerini tercih etmiyor olsam da outlook mailim olursa mutlaka kullanacağım bir uygulama olacaktır.

Leave a Response